شناسنامه

هو العلیم

صاحب امتیاز و مدیرمسئول: محمدمهدی دانی

سردبیر: روح الأمین سعیدی

دبیر تحریریه: سید مرتضی مفید نژاد

مدیر داخلی: سعید احمدی

مشاور سردبیر: مصطفی غفاری

هیأت تحریریه

 سیدمرتضی مفیدنژاد، ابراهیم محسنی آهویی، صابر الله دادیان، حنیف غفاری، حسن صداریی عارف،

امیرعلی جعفری، سعیداحمدی، رضا ابوسعیدی، محمد غروی٬ زینب محبوبی

گروه ترجمه:

ندا شاهنوری، محمدباقر اسدی

مسئول تبلیغات:

محمدرضا سعیدی

مدیر هنری و طراح گرافیک:

محمد صادق صارمی

عکس:

سعید کوپ٬ حامد جعفرنژاد


مرامنامه

ما در پی آرمان‌گرایی واقع‌بینانه‌ایم

عصر اندیشه یک نشریه فکریِ آزاد و مستقل با هویت اسلامی- انقلابی است که آرمان نیل به جامعه جهانی توحیدی را بر مبنای معنویت‌گرایی، اخلاق و عدالت‌گستری دنبال می‌کند. بدین منظور با رویکردی انتقادی به نظم ظالمانه و ناعادلانه حاکم بر جهان امروز می‌نگرد و سودای رهایی بشر از ساختارهای استکباریِ قدرت‌محور را در سر دارد و بر ایجاد سنگرهای مقاومت ضد نظام سلطه و کنشگری فعالانه موجودیت‌های مبارز برای تغییر وضع موجود تأکید می‌ورزد. در همین راستا آینده‌پژوهی روندهای نوین جامعه جهانی در عصر پساغرب اهمیت بسزایی برای نشریه دارد.

عصر اندیشه تفکرات و نظریات جریان اصلی در عرصه علوم انسانی و اجتماعی را توجیه‌گر نظام مسلط موجود می‌پندارد و لذا به شالوده‌شکنی، اعتبارزدایی و طبیعی‌زدایی از فرانظریه‌ها، فراروایت‌ها، کلان‌الگوها و دعاوی شناختیِ مدرن می‌پردازد که دیدگاه‌های بدیل را به حاشیه می‌رانند. عصر اندیشه وضعیت کنونی تکثر، نسبیت و عملگراییِ حاکم بر فضای فلسفه و اندیشه غرب و بی‌اعتمادی به حجیت میراث روشنگری را مجال مغتنمی برای طرح اندیشه‌های غیرغربی از منظرهای مختلف می‌داند و به این مهم اهتمام فراوان دارد.

عصر اندیشه معتقد است گفتمان و تفکر انقلاب اسلامی می‌تواند در قامت الهام‌بخش جریان مقاومت ضد استکباری در سطوح منطقه‌ای و جهانی و هماورد و چالشگر اندیشه غربی نقش‌آفرین باشد. بنابراین بازنمایی صحیح تاریخ و تجربه انباشته‌شده انقلاب در عرصه‌های مختلف از فلسفه و سیاست گرفته تا هنر و ادبیات همواره در زمره اولویت‌های نشریه جای می‌گیرد. در همین راستا عصر اندیشه با دغدغه «کارآمدی» و با رویکردی واقع‌بینانه و آسیب‌شناسانه به مسائل روز جامعه ایرانی در دوران حاکمیت نظام جمهوری اسلامی بذل توجه دارد و می‌کوشد در حد بضاعت و جایگاه خود دردشناس و تجویزگر درمان باشد.

عصر اندیشه در حقیقت محملی برای کنش ارتباطی است که در بستر آن متفکران آزادمنش و ژرف‌‌‌‌اندیش از ایران و جهان در جایگاهی برابر و در فضایی مبتنی بر منطق و استدلال و رها از القائات گفتمان نظام سلطه و مناسبات قدرت، به بحث و گفتگو و هم‌‌‌‌اندیشی سازنده و طرح دیدگاه‌های خود برای نیل به حقایق امور و یافتن راهکارهایی جهت حل مشکلات مشترک جوامع بشری بپردازند. برای پویش این مسیر، عصر اندیشه از همگامیِ تمامی علاقه‌مندان با کمال افتخار استقبال کرده و دست یاری یکایک  آنان را به گرمی می‌فشارد.

بازنشر کلیه مطالب عصر اندیشه صرفاً با ذکر نام نویسنده و نشریه مجاز است.

بازنشر تصویرسازی‌ها، طرح‌های گرافیکی و عکس‌های عصر اندیشه صرفاً با اخذ اجازه کتبی از ماهنامه مجاز است.

هنگام ارسال مطلب، نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

آثار خود را تایپ شده و براساس رسم الخط عصر اندیشه ارسال کنید. آیین نگارش و شیوه نامه نسخه پردازی ما نسبت به کلیه آثار اعمال می‌شود.

از آثار ارسالی حتماً رونوشتی برای خود نگاه دارید، زیرا مقالات دریافتی عودت داده نمی شوند.

ارجاعات، مستندات و پاورقی های هر مطلب را بر اساس شیوه های مرسوم منبع نویسی دانشگاهی ذکر کنید.

به همراه ترجمه، اصل مطلب را نیز ارسال کنید.

نشانی خود را به صورت دقیق با قید کدپستی و شماره تماس بنویسید.

عصر اندیشه در ویرایش، حک و اصلاح مطالب آزاد است، اما چنانچه میزان ویرایش بیش از حد متعارف باشد، به اطلاع صاحب اثر خواهد رسید.

صاحبان آثار اگر خواهان آگاهی از پذیرش و یا عدم پذیرش اثر خود هستند، از طریق ایمیل نشریه یا ادمین کانال تلگرامی با ذکر دقیق مشخصات خود با ما در ارتباط باشند.

ماهنامه شماره 26
چهارشنبه , 28 مهر 1400 , 19:19