دین حداقلی سکولار، دین نیست

سیری در مبانی کلامی فقه حکومتی


عصر اندیشه 1399/01/11 12:08:09 صبح

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر رضا برنج‌کار، استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن کلامی حوزه علمیه قم

گزیده گفت و گو:

- نماینده مجلس می­تواند در طول قانون­گذاری خدا قانون بگذارد. لذا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان در نظر گرفته شده که اگر احیاناً نمایندگان قانونی گذاشتند که برخلاف اسلام بود، آن را رد کنند. این به خاطر رعایت همان اصل کلامی است که در واقع، مالکیت و قانون­گذاری ما در طول مالکیت خداست.

- ما براساس مبانی کلامی نمی­توانیم لیبرال دموکراسی را بپذیریم ولی می­توانیم دموکراسی و به تعبیر درست، مردم‌سالاری را هم در وضع قانون و هم در حکومت و هم در قضا قبول کنیم؛ یعنی در سه حوزه قانون­گذاری، اجرا و قضاوت. در سه حوزه می­توانیم به دیگران رأی بدهیم اما مشروط به این­که قانونی که وضع می­شود موافق با قانون الهی باشد.

- سکولارهایی که می­خواهند بگویند ما منکر دین نیستیم و هرکس می­تواند دین خود را به صورت فردی داشته باشد، می­خواهند پای دین را از عرصه سیاست و اجتماع قطع کنند. این­ها به قول خودشان، به دین حداقلی پایبند می­شوند که دین فردی است.

- ما باید مصلحت را با توجه به این­که هم به حسن و قبح عقلی و هم وحی قائل هستیم، معنا کنیم. وحی و عقل، بایدها و نبایدهایی را بیان می­کنند. اگر مصلحت­هایی که ما در نظر می­گیریم در طول این باید و نبایدهای شرع و عقل باشد، اعتبار دارند.

متن کامل را درعصر اندیشه شماره 19 بخوانید.

https://b2n.ir/129345

 

تاریخ :

1399/01/11 12:08:09 صبح

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 26
چهارشنبه , 28 مهر 1400 , 19:54